Drodzy Czytelnicy
Rok 2020 rozpoczęliśmy pełni energii i planów, które musieliśmy mocno zweryfikować przez pandemię, która w marcu sparaliżowała cały świat. Większość gabinetów, w których pracujemy, była zamknięta, a obecnie restrykcyjne procedury bezpieczeństwa wymusiły pracę na nowych zasadach. Prawdopodobnie nie wrócimy już do systemu pracy, jaki do tej pory znaliśmy, a nowe wytyczne odnośnie do przyjmowania pacjentów zagoszczą już na stałe w naszych placówkach.
Oddaję w Państwa ręce ostatnie wydanie w tym przedziwnym dla wszystkich roku. Dziękuję wszystkim autorom, członkom Rady Naukowej i współpracownikom za duże zaangażowanie przy tworzeniu kolejnych wydań czasopisma, zwłaszcza że trzy z czterech numerów powstały podczas pracy zdalnej, której musieliśmy się w tym trudnym czasie nauczyć.
Zachęcam Państwa do lektury jesienno-zimowego wydania i życzę z wyprzedzeniem wszystkiego dobrego z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku, oby był spokojniejszy niż bieżący.
redaktor naczelny
Michał Kluczkowski
Rola higienistki jest kluczowa w opiece stomatologicznej pacjenta, jak również w motywowaniu o dbanie jamy ustnej. Dypl. hig. stom. Ewelina Kurkowska w rozmowie z Urszulą Rudner-Dersiewicz opowiada, że zespół stomatologiczny jest jak drużyna – wszyscy gramy do jednej bramki, a tą bramka zawsze jest dobro naszego pacjenta.
Rehabilitacja protetyczna dzieci w wieku od trzech do osiemnastu lat musi uwzględniać dynamikę zmian zachodzących w tym okresie w obszarze układu stomatognatycznego.
Najczęstszym punktem zakotwienia dla stałych aparatów ortodontycznych są fabrycznie wykonane pierścienie. W praktyce klinicznej istotne są umiejętność prawidłowego odczytania inskrypcji na nich zawartej oraz podstawowe kompetencje z zakresu ich mierzenia, cementowania i zdejmowania.
Komunikacja jest procesem mającym na celu wymianę informacji między osobami. Komunikacja w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważnym elementem. Nawet podczas zapraszania pacjenta do gabinetu przez asystę jest rodzajem komunikacji.
Zaburzenia czynnościowe układu ruchowego narządu żucia, według danych epidemiologicznych, dotyczą 15-23% populacji generalnej. Natomiast z badań klinicznych wynika, że odsetek pacjentów dotkniętych dysfunkcjami w układzie stomatognatycznym jest znacznie większy, bowiem waha się w granicach 50-80%.
Profesjonalna opieka jest istotnym elementem polityki prozdrowotnej, który umożliwia powodzenie w osiągnięciu i utrzymaniu prawidłowego stanu jamy ustnej (3). Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych na początku ubiegłego dziesięciolecia wynika, że ok. 80% społeczeństwa cierpi z powodu chorób przyzębia.
Walka z zaburzeniami barwy zęba lub grupy zębów spędza ludziom sen z powiek już od starożytności. Pierwsze metody usuwania przebarwień zębów zastosowano już co najmniej 2000 lat temu.
Artykuł prezentuje porównanie składu płynów do płukania jamy ustnej dla dzieci pod kątem najczęściej unikanych przez pacjentów składników chemicznych zawartych w tych preparatach.
W zakres chirurgii stomatologicznej wchodzą zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie tkanek twardych i miękkich znajdujących się w jamie ustnej i okolicach przyległych. Podczas zabiegu usunięte twarde i miękkie tkanki należy traktować jako materiał zakaźny.